środa, 18 stycznia 2017

Jak zmniejszyć poziom dźwięku w zabawkach elektronicznych

Zabawki grające towarzyszą dzieciom już od samego początku. Pozytywki, grające sortery, zestawy bardzo małego mechanika, lalki a nawet nocniki są wyposażone w układy dźwiękowe, aby dodatkowo zainteresować sobą małego człowieka. Co jednak zrobić w przypadku gdy pozytywka nadepnięta przypadkowo w środku nocy, zamiast spokojnego utworu, zaczyna grać tak głośno, że bez problemu budzi wszystkich dookoła, pianino cyfrowe pozwala uczestniczyć w procesie tworzenia utworów muzycznych przez naszego trzylatka nie tylko nam, rodzicom ale też sąsiadom i przechodniom na ulicy, a nocnik zamiast zachęcać miłą melodią, przeraża głośnymi wrzaskami i skutecznie zniechęca do dalszego odpieluszkowania?


Można takiej zabawki się pozbyć , wyrzucić przez okno lub schować w najciemniejszym zakamarku piwnicy, "przypadkowo" wynieść za śmieciami lub zgubić na spacerze. Możliwości jest wiele. Ale jeśli jest to coś czym nasze dziecko jest wyjątkowo zainteresowane lub jest to prezent od bliskiej nam osoby, można albo zacisnąć zęby i ćwiczyć cierpliwość czekając aż poziom naładowania baterii nie będzie pozwalał na wydawanie głośnych dźwięków albo spróbować samemu ustawić granicę maksymalnego poziomu dźwięku.
Poniżej przedstawiam jedną z metod, która w moim przypadku bardzo fajnie się sprawdza w prostych układach dźwiękowych. Cały proces trwa ok. 20-30min
Potrzebne nam będzie:
  1. Śrubokręt;
  2. Lutownica;
  3. Cyna (polecam do takich prac cynę ołowiową ze względu na niższą temperaturę topnienia oraz często, niską jakość płytek PCB w zabawkach);
  4. Kilka rezystorów o różnej wartości (SMD  oraz THT);
  5. Szczypce;
  6. Mały pojemnik - na śrubki, małe elementy obudowy itp.;
  7. Trochę wolnego miejsca;
Mam w domu organki, które co prawda dają możliwość regulacji dźwięku ale po ich wyłączeniu i ponownym włączeniu grają na tym samym, bardzo głośnym poziomie. Już dawno były one na liście zabawek do wyciszenia i w końcu znalazła się chwila aby wziąć pacjenta pod nóż, a właściwie śrubokręt.1. Najpierw należy wyjąć baterie, ponieważ często w obudowie pod nim są ukryte śruby trzymające obudowę. Unikniemy w ten sposób również możliwości wystąpienia zwarcia podczas pracy.

2. Odkręcamy wszystkie śrubki trzymające obudowę

3. Ostrożnie otwieramy klapę, aby nie oderwać przwodów prowadzących do zasilania

4. Lokalizujemy przewody prowadzące do głośnika

5. Oraz ich drugi koniec

6. W moim przypadku są to wyprowadzenia opisane na płytce SP (zaznaczone śrubokrętem)
!!!UWAGA!!!
Podczas pracy przy układach elektronicznych powinno się do minimum ograniczyć dotykanie komponentów na płytce jeśli nie mamy odpowiedniego zabezpieczenia przed gromadzącymi się wszędzie ładunkami elektrostatycznymi. Może to doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia.

7. Patrzymy gdzie prowadzą ścieżki wychodzące od tych przewodów w celu zlokalizowania rezystorów. W moim przypadku są to rezystory SMD oznaczonych 4R7 czyli o wartości 4,7 Ohm.
Na tym etapie są dwie możliwości:
a. jeśli mamy rezystory SMD o zbliżonych rozmiarach, o trochę większej wartości (na początek np. 2x wartości oryginału) to należy odlutować oryginalne rezystory i na ich miejscu przylutować te mocniejsze.
b. jeśli okaże się, że nie mamy rezystorów SMD o interesującej nas wartości, ale mamy pod ręką takie rezystory przewlekane to postępujemy według poniższej instrukcji

8. Przecinamy przewód przy głośniku

9. Ściągamy ok. 1 cm osłony, zakręcamy kable aby żaden nie odstawał i pobielamy je za pomocą cyny

10. Udało mi się znaleźć rezystory o wartości 10 Ohm. Ale w Twoim przypadku może to być inna rezystancja

11. Obcinamy wyprowadzenia, zostawiając po ok 1 cm z każdej strony

12. Pobielamy wyprowadzenia

13. Łączymy przewód z jednym wyprowadzeniem rezystora

14. Następnie taśmą izolacyjną zabezpieczamy połączenie. Taśma musi zachodzić częściowo na osłonę przewodu oraz na rezystor


15. Łączymy rezystor oraz przewód z drugiej strony

16. I również zabezpieczamy taśmą izolacyjną. Do zabezpieczenia przed zwarciem można użyć także koszulki termokurczliwej przyciętej na odpowiednią długość.


17. Powtarzamy kroki 8-16 z drugiem przewodem


Teraz można sprawdzić czy został osiągnięty zamierzony efekt i zabawka gra wystarczająco cicho. Jeśli jest nadal za głośna, należy zwiększyć wartość rezystancji, jeśli za cicho- trzeba użyć rezystor o wartości pomiędzy tym oryginalnym a tym zastosowanym przez nas.

Po wykonaniu powyższych czynności należy delikatnie zamknąć pokrywę, wkręcić śrubki i już można cieszyć się o wiele cichszą melodią ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz