środa, 7 lutego 2018

STEM czyli jak zainteresować dziecko naukami ścisłymi

Pojęcie STEM czyli Science, Technology, Engineering & Mathematics powstało na skutek potrzeby lepszego nauczania tych przedmiotów w szkołach oraz zwiększenie zainteresowania dalszym rozwojem w kierunku nauk ścisłych i technicznych wśród dzieci i młodzieży, a w szczególności młodych kobiet, których potencjał nadal nie jest w pełni wykorzystywany w tym obszarze.Dla dzieci w wieku 3-7 lat powstała seria książek dla dzieci autorstwa Andrea Beaty, w której głównymi bohaterami są dzieci w wieku szkolnym, które mają talent do nauk ścisłych jednak nie zawsze są wspieranie w swoich działaniach przez otoczenie.
Książki mają bardzo kolorowe ilustracje, treści w nich zawarte są pozytywne i uczą, że warto walczyć o swoje marzenia. Dodatkowo postacie w nich występujące są wzorowane na osobach, które istniały naprawdę.

2. Rózia Rewelka, Inżynierka - moja recenzja jest już na blogu


Dla szkół są dostępne między innymi laboratoria cyfrowe, klocki elektroniczne czy też roboty interaktywne, które zdecydowanie ułatwią pracę pedagogom, a jednocześnie będą zachęcały dzieci poznawania świata inżynierii.
Takie pomoce naukowe są dostępne na tej stronie.

Zajęcia dodatkowe- jeśli jesteście zainteresowani rozwojem swoich dzieci w kierunku nauki ścisłych, a zajęcia szkolne są do tego niewystarczające, zachęcam do rozejrzenia się czy w waszej okolicy nie są prowadzone zajęcia pozalekcyjne np. bricks4kidz lub uniwersytety dziecięce takie jak UNIKIDS, Uniwersytet Dzieci, Mały Inżynier.

 Uniwersytet Unikids oddział Wrocław (właściwie to całe województwo Dolnośląskie) polecam szczególnie, ponieważ mieliśmy okazję prowadzić tam przez kilka semestrów zajęcia z fizyki, a następnie z robotyki i wiem jak to wygląda od środka.
Jest duży nacisk na odpowiedni poziom i sposób przekazywanej wiedzy tak aby zajęcia były ciekawe i zrozumiałe dla małych studentów.

Doświadczenia w domu- w przypadku gdy nie macie możliwości zapisania dziecka na zajęcia pozalekcyjne a lubicie sami razem z dzieckiem odkrywać świat nauki po przez robienie doświadczeń to mnóstwo inspiracji oraz pomysłów można znaleźć na Pinterest. Jeśli macie czas i lubicie taką formę spędzania wspólnego czasu to tam na pewno zajdziecie coś dla siebie.


Podsumowując dzieci są bardzo ciekawskie, chętnie poznają otaczający ich świat. We wczesnym etapie rozwoju nie dzielą informacje na łatwe i trudne do nauczenia się. Dopiero w wieku przedszkolnym zaczynają w ten sposób klasyfikować informacje.
Warto więc od początku pokazać im, że świat fizyki, chemii, biologii i matematyki jest fascynujący i logiczny, a może w przyszłości więcej młodych ludzi będzie wybierać uczelnie techniczne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz